Riječ „Turska“ u meni budi različite asocijacije i emocije poput oduševljenja, radosti, uzbuđenja i još mnoge prekrasne misli. Ovu sam zemlju posjetila nekoliko puta u svim godišnjim dobima. Ipak, meni je Istanbul najljepši ljeti i u ranoj jeseni.
ISTANBUL
Prvi je susret bio davne 2017.godine, a ubrzo nakon toga uslijedili su i drugi posjeti. Kako smo često putovali Turkish airlinesom na neke dalje destinacije, uvijek bismo birali let s dugim presjedanjem u Istanbulu da bismo imali dovoljno vremena za posjet gradu, pojesti baklavu, popiti turksu kavu i barem nakratko osjetiti energiju Istanbula. Dobro se sjećam prvog susreta s Istanbulom i malo je reći da me grad odmah oduševio. Iz toga sam se razloga vraćala još nekoliko puta i nikad mi nije dosadio, naprotiv, sve više imam želju ponoviti putovanje.
Često me pitate koje bih putovanje preporučila svima vama koji ste na početku otkrivanja našega predivnog planeta. Moj je odgovor uvijek isti. Posjetite Istanbul. Zašto? Razloga je bezbroj, a neke ću od njih navesti u nastavku. Istanbul, poznat kao grad ključar dvaju kontinenata, grad koji dijeli istok i zapad, grad koji obiluje poviješću i kulturom, po mojem je mišljenju nama najbliža destinacija koja pruža priliku za iskusiti i osjetiti nešto novo, nešto drugačije što se ne može doživjeti ni u jednom europskom gradu, a ja sam ih posjetila na stotine pa mogu to sa sigurnošću tvrditi. Uvijek kada moram birati između bilo kojega europskoga grada i Istanbula, odluka je jasna.
Koliko vremenski treba za posjet Istanbulu? Odgovor glasi cijeli životi još nećete u potpunosti upoznati grad jer je ogroman. To je još jedan razlog zašto mu se uvijek vraćam. Svaki me put iznova zavede i obuzme.
CIJENE
Cjenovno je Istanbul daleko jeftiniji od Europe. Cijene karata variraju, ali ukoliko pratite akcije, npr. Turkish airlinesa, znate da često cijena povratnih karata iz Zagreba bude oko 100e. Iz Beča svaki dan leti Pegasus airlines (niskobudžetna turska aviokompanija) koji u svojoj ponudi ima niže cijene, i to već od 70e (plus prtljaga).
Kretanje po gradu zaista je vrlo jednostavno. Savjetujem da odmah po dolasku kupite „Istanbul card“ čija je cijena 6 TRY, a pokriva sve vrste javnog prijevoza u gradu (tramvaj, bus, metro, brod). Taksi također nije skup, samo uvijek vozaču naglasite da upali taksimetar kako ne bi bilo prijevara. Obje zračne luke (IST Airporti Sabiha Gocken International Airport) imaju odličnu povezanost sa središtem grada i to za svega nekoliko lira.
SMJEŠTAJ
Što se tiče smještaja, ja sam i dalje vjerna www.booking.com koji uvijek odlično funkcionira, a na samoj aplikaciji dostupne su sve informacije o željenom smještaju. Ja sam uvijek birala staru četvrt grada Sultanahmet jer u tom dijelu mogu najviše osjetiti turski „štih“, a povezanost s ostatkom grada je odlična. Cijene hotela kreću se od 10e po noćenju pa u nedogled. Izvrsna lokacija za noćenje također je Taksim Square jer je dobro povezan sa starim i novim dijelom grada, a neopisivo je zabavan, šarolik i pun sadržaja. Ako ste za moderniji hotel, onda svakako birajte azijski dio grada koji je ujedno poslovno i ekonomsko središte. Najskuplji i najotmjeniji hoteli nalaze se uz sam Bospor (Besiktas) jer pružaju neodoljiv pogled pa ćete za taj smještaj izdvojiti popriličnu svotu novca. Sve je ostalo na vama, ovisno o vašim željama i prohtjevima. Istanbul ne razočara nikoga.
Turska je valuta turska lira (TRY). Lira često varira pa o tome ovisi i potrošnja. Trenutno je 1 TRY = 0,85 KN što je za nas turiste dobro jer su cijene još niže nego inače. Na aerodromu zamijenite novac za prvu silu, a kasnije po povoljnijem tečaju mijenjajte u gradu. Plaćanje karticom moguće je svugdje osim pazara, tržnica i nekih lokalnih mjesta.
ŠTO POSJETITI?
I ptice na grani već znaju za najpoznatije znamenitosti ovoga grada, no valja ih svakako spomenuti. U starom dijelu grada nalazi se najviše atrakcija, a odlična je vijest da sve možete proći pješke. Osobno obožavam šetati jer se na taj način dodatno povezujem s mjestom.
- Aja Sofija (Hagia Sophia) – od 2020. godine opet je otvorena za turiste, a ulaz je besplatan. Za vrijeme molitve ne može se ući.
- Palača Topkapi (Topkapı Sarayı) – cijena ulaznice je 100 TL
- Plava džamija (Sultan Ahmet Camii)– besplatni ulaz
- Cisterna bazilike (Yerebatan Sarnıcı,) – cijena ulaznice je 30TL
- Kapalı čaršija (Grand Bazaar)
- Sulejmanova džamija (Süleymaniye Camii)
- tržnica začina (Spice Bazaar)
- Gulhane park (Gülhane Park)
Mjesta koja bih izdvojila ujedno su i Instagram lokacije, ako želite snimiti zanimljive i kvalitetne fotografije. Neke od tih lokacija su Seven Hills Hotel (https://www.sevenhillshotel.com) za najbolji doručak i tursku kavu s pogledam na Aja Sofiju. Omiljena baklava zasigurno je kod Hazifa Mustafe (https://www.hafizmustafa.com) čije se slastičarnice nalaze na više lokacija u gradu. Roof top barovi prekrasni su zbog samog pogleda, ali i ponude. Meni najdraži je 360 Istanbul (http://www.360istanbul.com) koji je moderno uređen i nalazi se na Istikal Cadessi ulici s pogledam na Galata toranj. Grad obiluje restoranima, barovima, kafićima i fotogeničnim lokacijama tako da vam toga neće nedostajati.
O Istanbulu bih mogla pisati još puno, ali jedan dio mora ostati neotkriven kako biste sami uživali u istraživanju. Nadam se da će vam ovaj putopis biti od pomoći, a svima vama želim skori odlazak u Istanbul kako biste što prije iskusili magično iskustvo koje ovaj jedini grad na dva kontinenta nudi.
S ljubavlju,
Martina



