Kriška limuna je jednostavan način da dodate malo okusa običnoj vodi, soku ili čaju, ali neka istraživanja pokazuju da dodatni okus možda nije vrijedan rizika. Zapravo, postoji velika vjerojatnost da vam se od kriške limuna može biti loše. Studija objavljena u Journal of Environmental Health 2007. ispitivala je jesu li kriške limuna koje se poslužuju uz pića u restoranima kontaminirane virusima ili bakterijama, a rezultati su bili uznemirujući.
Istraživači su prikupili 76 kriški limuna iz 21 različitog restorana, raspoređenih u razdoblju od 43 posjeta. Gotovo 70 posto prikupljenih uzoraka proizvelo je neki mikrobni rast bilo na kori, iznutra ili oboje – i svi ti mikrobi imaju potencijal izazvati neku vrstu bolesti. Zbog ove informacije čaša vode s limunom djeluje malo manje osvježavajuće, zar ne?
Odakle dolazi sva ta kontaminacija? Prema istraživačima sa Sveučilišta Clemson koji su se ponovno pozabavili tom temom 2017., može doći iz kontaminiranih ruku, dasaka za rezanje ili posuđa, samo za početak. Njihova je studija otkrila da kada ruke kontaminirane s E. coli dodiruju mokre limune, bakterija se prenosi u 100 posto slučajeva.
Prema dr. Alanu Tegeu, specijalistu za zarazne bolesti na klinici Cleveland, trebali biste pogledati ljude koji rukuju hranom i pićem.
“Ako ste u baru ili restoranu i vidite ljude za pultom kako dodiruju limun golim rukama, to bi mogao biti dobar znak da ga preskočite prilikom naručivanja ili čak naglasite da ne želite krišku limuna tvoje piće. Međutim, ako nose plastične rukavice dok rukuju limunom ili koriste male hvataljke da ga stave u čašu, tada je rizik da te kriške budu kontaminirane bakterijama puno manji.”